NASIL KULLANILIR

SABUN CEVİZİ MEYVESİ TEMİZLİKTE NASIL KULLANILIR?

ÇAMAŞIR YIKARKEN

Sabun Cevizi Sıvısı İle Yıkama: Lekeli çamaşırlara uygulanması gereken ön işlemin ardından çamışırlar makineye yerleştirilir. Makinenin sıvı deterjan haznesine yaklaşık bir su bardağı Sabun Cevizi Sıvısı koyunuz. (ilave olarak herhangi bir çamaşır deterjanı veya yumuşatıcı eklemeyinizÇamaşır makinesi programı, çamaşırınızın özelliklerine göre ayarlanır ve yıkama başlatılır.

Sabun Cevizi Meyvesi İle Yıkama:  4 adet tüm Sabun Cevizi veya eşdeğer oranda kırık meyve parçaları ambalaj içinde gelen yıkama keseciğinin içine konulup keseciğin ağzı sıkıca bağlanır. Çamaşır Makinesine yerleştirmeden önce sabun cevizlerini bir kap içerisine konmuş ılık suda 5 dakika bekletiniz (bu yöntem meyveleri saponin salmaları için hazır hale getirecektir) ve ardından keseyi yıkanacak çamaşırlar ile birlikte çamaşır makinesinin içine yerleştiriniz. Çamaşır makinesi programı, çamaşırınızın özelliklerine göre ayarlanır ve yıkama başlatılır.

Kese yapımında, kese içerisinde bulunan sabun cevizlerinden saponin maddesinin salınıp çamaşırlara kolayca etki etmesi için seyrek kumaş tercih edilmiştir.

Yumuşatıcı eklemenize gerek yoktur. Yıkama sonunda çamaşırlarınızın yumuşacık ve hacimli olduğunu göreceksiniz. 

Sabun Cevizi Meyvesini 30 ile 60 °C arasındaki sıcaklıklarda yapılan yıkamalarda en az 3 defa daha kullanabilirsiniz. (meyveler tamamen sarı renge dönüşünceye kadar kullanılabilir)

Yıkama sonunda keseyi ve içindeki meyveleri atmayıp bir sonraki yıkama için çamaşırlar ile birlikte tele asıp güneşte kurutunuz. 

Sabun Cevizi Meyvesi çamaşırlara karşı son derece naziktir. Yıkama sonrasında çamaşırlarınızı, deterjan ile yapılan yıkamalara nazaran çok daha yumuşak bulacaksınız. Renklerin parlaklığını muhafaza edip giysilerin kumaş yapısını koruduğu için elbiselerinizin kullanım ömrü de uzayacaktır. Bu nedenle Sabun Cevizi Meyvesi ipek, kaşmir ve yün gibi hassas tüm kumaşlar için kullanılabilir.

Sabun Cevizi Meyvesi, çamaşırlarda hiçbir kimyasal kalıntı bırakmayıp tamamen doğal, hipoalerjenik, biyolojik ve ekolojiktir!

Marketlerin temizlik bölümündeki raflar çeşit çeşit deterjanlarla doludur. İmalat aşamasında deterjanlara temizlik, hijyen ve güzel koku gibi özellikler kazandırılması adına sayısız kimyasal maddeler, sentetik boyalar, kokular ve dolgu maddeleri eklenmektedir. Bu kimyasal maddeler giysilerimize derinden nüfuz ederler. Giysi aracılığıyla da cildimize nüfuz eden bu kimyasallar bazı kişiler için uzun süreli cilt sorunlarına neden olabilirler.

ÇAMAŞIR YIKAMADA EN İYİ SONUCU ELDE ETMEK İÇİN İP UÇLARI

- Sabun cevizini kese içerisinde kullanma yöntemini tercih ederseniz, kullanmadan önce sabun cevizlerini bir kap içerisine konmuş ılık suda 5 dakika bekletiniz (bu yöntem saponinin daha kolay salınımına yardımcı olacaktır)

- Sabun Cevizinde mevcut olan saponin maddesinin çamaşıra daha iyi etki etmesi için makine içerisinde yeterince su sirkülasyonuna imkan vermek gerekir. Bu nedenle çamaşır makinesine kapasitesinin yarısına kadar çamaşır koyunuz.

- Suyun yumuşamasına katkıda bulunarak Sabun Cevizindeki Saponin maddesinin daha etkili çalışması için çamaşır makinenizin deterjan gözüne beyaz çamaşırlar için bir çay bardağı, renkliler için ise yarım çay bardağı Çamaşır Sodası  ve ayrıca lekeli çamaşırlar için de yarım çay bardağı sirke eklemeyi unutmayın.

- Sabun Cevizi Meyvesinin ağartıcı özelliği yoktur. Bu nedenle beyaz çamaşır yıkarken deterjan haznesine karbonat ilave edebilirsiniz.

LEKELER İÇİN: 

Yıkamadan Önce:  İnatçı lekeleri temizlemek için, bir gece önceden çamaşırlarınızı 1 kap (çay fincanı) çamaşır sodası ve 1 kap sirke eklenmiş su içinde bekletin. Beklettiğiniz su sıcak olmamalıdır. Sıcak su lekeleri sabitler, su soğuk yada ılık olmalıdır.

Yıkama Esnasında:  1-2 yemek kaşığı beyaz sirke ve 1-2 yemek kaşığı çamaşır sodasını deterjan gözüne eklerseniz, kendi organik beyazlatıcınızı oluşturmuş olursunuz.

Kimyasal deterjanların yerine koyabileceğiniz neredeyse tek alternatif Sabun Cevizidir. Deterjan kullanılan her yerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sabun Cevizini kullanabileceğiniz alanlar hayal gücünüzle sınırlıdır. Birkaç kullanım alanı ve yöntemi ile sınırlı tutarak aşağıda açıklamaya çalıştık.

El Yıkamada: Daha önce çamaşır yıkamak için hazırlamış olduğunuz Sabun Cevizi sıvısını bir bez yardımıyla süzdükten sonra köpük dispanserine boşaltarak direkt kullanabilirsiniz. Pratik olarak ''demleme'' yöntemiyle sıvı hazırlamak isterseniz; 2-3 adet Sabun Cevizini bir kap içerisindeki yarım litre kaynamış sıcak su içerisine koyunuz. Suda 15-20 dakika beklettikten sonra sabun cevizlerini kaptan çıkarınız. Elde ettiğiniz sıvıyı bir bez vasıtasıyla süzdükten sonra direkt köpük dispanserine boşaltarak gönül rahatlığı ve güvenle el yıkama köpüğünüzü hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Öncelikle lavaboda elinizi iyice ıslatın ve ihtiyacınıza göre 2-3 defa köpük dispanserine basarak köpüğü avucunuza alıp kullanın. Sabun Cevizi köpüğü kendine has sirkemsi kokuya sahiptir. Ancak yıkama sonunda o koku elinize asla sinmez. Sıvı elde etmede kullandığınız meyveleri atmayıp tekrar sıvı elde etmek üzere kurumaları için uygun bir yerde muhafaza edin. Köpük pompasında kullandığınız Sıvıyı 7 veya 10 gün kullanımdan sonra değiştirip her defasında taze sıvı elde edip kullanınız.

Ev Temizliğinde: Boş bir sprey şişesinin içine 3 ölçek su ve 1 ölçek Sabun Cevizi sıvısı koyun. Lavabo, mutfak dolabı, mutfak tezgahı, seramik vb. yerlere spreyi sıkıp bez yardımıyla silebilirsiniz. Ayrıca vileda kovasında bulunan suya bir miktar Sabun Cevizi sıvısı ekleyerek evinizin tüm zemin temizliğinde de kullanabilirsiniz.

Cam Silmede: Boş bir sprey şişesinin içine 3 ölçek su ve 1 ölçek Sabun Cevizi sıvısı koyun. Camların daha parlak olmasını sağlamak için ilave olarak bir miktar sirke de ekleyin. Sprey içerisindeki karışımı cama sıkın ve sonra kuru bir bezle siliniz.

Bulaşık Yıkamada: Bulaşık makinenizin deterjan gözüne 1 su bardağı Sabun Cevizi ekleyin. Makinenizi her zamanki ayarlara kurup yıkamayı başlatın. Bulaşıklarınızın parlamasını istiyorsanız makinenizin parlatıcı gözüne bir çay bardağı sirke ve bir miktar limon tuzu ekleyiniz.

Elde Bulaşık Yıkamada: Bir kabın içerisindeki bir miktar suyun içerisine yaklaşık yarım su bardağı Sabun Cevizi sıvısını ekleyin ve bulaşık süngeri vasıtasıyla suyu karıştırın/köpürtün ve her zamanki gibi bulaşıklarınızı yıkayın. Bulaşıklarınızın parlamasını istiyorsanız hazırladığınız suya bir miktar sirke ve bir miktar limon tuzu ekleyiniz.

Elde Çamaşır Yıkamada: Sabun Cevizi sıvısını yıkama suyuna ekleyin ve karıştırın ve her zamanki gibi çitileyerek yıkayın.

Mücevher ve Takı Temizliğinde: Takınızı bir kaç dakika boyunca Sabun Cevizi sıvısı içinde bekletin. Eski yumuşak bir diş fırçası kullanarak takı üzerindeki kirleri temizleyin ve ardından durulayın. Son olarak yumuşak ve temiz bir bezle kurutun. Sabun Cevizi çağlar boyunca harika bir takı temizleyicisi olarak kullanılmıştır. Sert, toksik kimyasal maddeler kullanmanıza gerek kalmaz!

Saç Yıkamada: Elde ettiğiniz  sıvıdan çok miktarda köpük elde etmek adına sıvıyı miksere boşaltın (mikserin alt bıçağının 1 cm üzerine çıkacak kadar sıvı koyun) ve 10 saniye kadar çalıştırın. Sıvının form değiştirerek tamamen köpük haline geldiğini göreceksiniz. Elde ettiğiniz bu köpük ile saçınızı gönül rahatlığı ile yıkayabilirsiniz. Köpük doğal olduğu için çabucak çökmeye başlar. Bu nedenle elde ettiğiniz sabun cevizi sıvısını saçınızı yıkamadan hemen önce köpüğe dönüştürünüz. Köpüğü saçınıza bolca uygulayınız ve 5 dk. boyunca masaj yaparak bekletiniz.  Ardından saçınızı her zamanki gibi ılık su ile durulayın. Her seferinde ihtiyacınız kadar sıvıyı mikser yardımıyla köpüğe/şampuana dönüştürerek kullanmaya devam edebilirsiniz.

NOT: Saçınızı yıkarken köpüğün gözünüze kaçmamasına özen gösteriniz. İçerisinde saponin maddesi olduğu için sabun cevizi de normal bir sabun veya şampuan gibi gözünüzün yanmasına neden olacaktır.

Bu kategoride ürün bulunamadı.