NASIL KULLANILIR

SABUN CEVİZİ MEYVESİ TEMİZLİKTE NASIL KULLANILIR?

ÇAMAŞIR YIKARKEN

Sabun Cevizi Sıvısı İle Yıkama: Lekeli çamaşırlara uygulanması gereken ön işlemin ardından çamışırlar makineye yerleştirilir. Makinenin sıvı deterjan haznesine yaklaşık bir su bardağı Sabun Cevizi Sıvısı koyunuz. (ilave olarak herhangi bir çamaşır deterjanı veya yumuşatıcı eklemeyinizÇamaşır makinesi programı, çamaşırınızın özelliklerine göre ayarlanır ve yıkama başlatılır.

Sabun Cevizi Meyvesi İle Yıkama:  4 adet tüm Sabun Cevizi veya eşdeğer oranda kırık meyve parçaları ambalaj içinde gelen yıkama keseciğinin içine konulup keseciğin ağzı sıkıca bağlanır. Çamaşır Makinesine yerleştirmeden önce sabun cevizlerini bir kap içerisine konmuş ılık suda 5 dakika bekletiniz (bu yöntem meyveleri saponin salmaları için hazır hale getirecektir) ve ardından keseyi yıkanacak çamaşırlar ile birlikte çamaşır makinesinin içine yerleştiriniz. Çamaşır makinesi programı, çamaşırınızın özelliklerine göre ayarlanır ve yıkama başlatılır.

Kese yapımında, kese içerisinde bulunan sabun cevizlerinden saponin maddesinin salınıp çamaşırlara kolayca etki etmesi için seyrek kumaş tercih edilmiştir.

Yumuşatıcı eklemenize gerek yoktur. Yıkama sonunda çamaşırlarınızın yumuşacık ve hacimli olduğunu göreceksiniz. 

Sabun Cevizi Meyvesini 30 ile 60 °C arasındaki sıcaklıklarda yapılan yıkamalarda en az 3 defa daha kullanabilirsiniz. (meyveler tamamen sarı renge dönüşünceye kadar kullanılabilir)

Yıkama sonunda keseyi ve içindeki meyveleri atmayıp bir sonraki yıkama için çamaşırlar ile birlikte tele asıp güneşte kurutunuz. 

Sabun Cevizi Meyvesi çamaşırlara karşı son derece naziktir. Yıkama sonrasında çamaşırlarınızı, deterjan ile yapılan yıkamalara nazaran çok daha yumuşak bulacaksınız. Renklerin parlaklığını muhafaza edip giysilerin kumaş yapısını koruduğu için elbiselerinizin kullanım ömrü de uzayacaktır. Bu nedenle Sabun Cevizi Meyvesi ipek, kaşmir ve yün gibi hassas tüm kumaşlar için kullanılabilir.

Sabun Cevizi Meyvesi, çamaşırlarda hiçbir kimyasal kalıntı bırakmayıp tamamen doğal, hipoalerjenik, biyolojik ve ekolojiktir!

 

ÇAMAŞIR YIKAMADA İPUÇLARI

- Kese içerisine koyduğunuz Sabun Cevizlerini bir kap sıcak suda 5 dakika bekletip ardından makinenin içine yerleştiriniz. (bu yöntem sabun cevizini, saponin salması için hazır hale getirecektir.)

- Sabun Cevizinin yıkama esnasında daha etkin olabilmesi için yeterince su sirkülasyonuna imkan vermek amacıyla çamaşır makinesine olabildiğince az çamaşır koyunuz.

- Suyu yumuşatıp Sabun Cevizinin daha etkin olması için 1 kahve fincanı çamaşır sodasını bir miktar suda eritip makinenin deterjan gözüne ilave edebilirsiniz.

- Çamaşır lekeli ise yıkamadan önce lekeli yere biraz ılık su döküp ardından karbonat ve beyaz sirke ile hazırladığınız karışımı lekeli yerlere yayıp biraz bekleyin kurumasına izin vermeden çamaşır makinesine atıp yıkamayı başlatın.

- Çamaşırınızı 40°C ve üzeri sıcaklıkta yıkayınız.

Kimyasal deterjanların yerine koyabileceğiniz neredeyse tek alternatif Sabun Cevizidir. Deterjan kullanılan her yerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sabun Cevizini kullanabileceğiniz alanlar hayal gücünüzle sınırlıdır. Birkaç kullanım alanı ve yöntemi ile sınırlı tutarak aşağıda açıklamaya çalıştık.

Saça Uygulama Yöntemi: Elde ettiğiniz Sabun Cevizi sıvısını kuru haldeki saçınıza diplerden başlayıp masaj yaparak tüm saçınıza uygulayın. Ardından saçınızı toplayıp bone takın. Yaklaşık 10-15 dakika bekledikten sonra saçınızı ılık suyla yıkayın. Son olarak soğuk suyla durulayın. Sabun Cevizi saçınızın yumuşak ve hacimli olmasına yardımcı olur.

Not: Sabun Cevizinin doğal sabun içeriği nedeniyle gözünüzün yanmaması için sıvının gözünüzle temasından kaçının.

Ev Temizliğinde: Boş bir sprey şişesinin içine 3 ölçek su ve 1 ölçek Sabun Cevizi sıvısı koyun. Lavabo, mutfak dolabı, mutfak tezgahı, seramik vb. yerlere spreyi sıkıp bez yardımıyla silebilirsiniz. Ayrıca vileda kovasında bulunan suya bir miktar Sabun Cevizi sıvısı ekleyerek evinizin tüm zemin temizliğinde de kullanabilirsiniz.

Cam Silmede: Boş bir sprey şişesinin içine 3 ölçek su ve 1 ölçek Sabun Cevizi sıvısı koyun. Camların daha parlak olmasını sağlamak için ilave olarak bir miktar sirke de ekleyin. Sprey içerisindeki karışımı cama sıkın ve sonra kuru bir bezle siliniz.

Bulaşık Yıkamada: Bulaşık makinenizin deterjan gözüne 1 su bardağı Sabun Cevizi ekleyin. Makinenizi her zamanki ayarlara kurup yıkamayı başlatın. Bulaşıklarınızın parlamasını istiyorsanız makinenizin parlatıcı gözüne bir çay bardağı sirke ve bir miktar limon tuzu ekleyiniz.

Elde Bulaşık Yıkamada: Bir kabın içerisindeki bir miktar suyun içerisine yaklaşık yarım su bardağı Sabun Cevizi sıvısını ekleyin ve bulaşık süngeri vasıtasıyla suyu karıştırın/köpürtün ve her zamanki gibi bulaşıklarınızı yıkayın. Bulaşıklarınızın parlamasını istiyorsanız hazırladığınız suya bir miktar sirke ve bir miktar limon tuzu ekleyiniz.

Mücevher ve Takı Temizliğinde: Takınızı bir kaç dakika boyunca Sabun Cevizi sıvısı içinde bekletin. Eski yumuşak bir diş fırçası kullanarak takı üzerindeki kirleri temizleyin ve ardından durulayın. Son olarak yumuşak ve temiz bir bezle kurutun. Sabun Cevizi çağlar boyunca harika bir takı temizleyicisi olarak kullanılmıştır. Sert, toksik kimyasal maddeler kullanmanıza gerek kalmaz!

Bu kategoride ürün bulunamadı.