SIVI HAZIRLAMA

SABUN CEVİZİ MEYVE SIVISI YAPIMI:

Tencere içindeki 1,5 Litre suya (7-8 su bardağı) 10-15 adet tüm veya eşdeğer miktarda kırık Sabun Cevizi meyvesi ekleyin. Eklemeden önce kabukları olabildiğince kırıp küçük parçalar haline getirin. Yüksek ateşte bir taşım kaynatın. Daha sonra kısık ateşte 20 dakika daha pişirin. Pişirim esnasında su içerisindeki meyveleri ezip içerisindeki saponin maddesinin açığa çıkmasını sağlayın. İşlem sonunda geriye yaklaşık 1 litre (5-6 su bardağı) istenen özellikte Sabun Cevizi sıvısı elde etmiş olursunuz. Daha sonra meyveleri sudan çıkarın ve sıvıyı bir bez veya havlu yardımıyla süzerek başka bir kaba aktarın ve ağzını kapalı bir şekilde muhafaza edin. Sıvıyı dilerseniz hemen kullanabilirsiniz.

Kaynatılan Sabun Cevizi meyvelerini atmayıp aynı kabuklarla işlemi tekrarlayarak 1 litre sıvı daha elde edebilirsiniz.

Daha sonra işe yaramaz hale gelen (meyveler kahverengiden tamamen sarı renge dönüşünce) kabukları doğada gübre olarak kullanabilirsiniz.

             

Sabun cevizi ile yapılan birkaç yıkama sonunda çamaşır makinenizde daha önceleri deterjan ve yumuşatıcı kullanımı nedeniyle oluşan kötü kokuların da zamanla yok olduğunu göreceksiniz.

Elde ettiğiniz bu sıvı, çamaşırınız için organik deterjan, saçınız için organik şampuan, organik sıvı el sabunu ve daha birçok alanda gönül rahatlığı ile kullanılabileceğiniz kimyasal olmayan tamamen doğal, ekolojik ve organik çok amaçlı temizlik maddesidir.

Bu kategoride ürün bulunamadı.