SIVI HAZIRLAMA

SABUN CEVİZİ MEYVE SIVISI YAPIMI:

Tencere içerisindeki 1,5 Litre su içerisine (7-8 su bardağı) 10 adet tüm veya eşdeğer miktarda kırık Sabun Cevizi meyvesi ekleyin. Eklemeden önce kabukları olabildiğince kırıp küçük parçalar haline getirin. Yüksek ateşte kaynatın. Kaynama sırasında yüksek miktarda köpük oluşacağından taşırmamak için sürekli gözlemleyin. Kaynadıktan sonra ateşi kısın ve kısık ateşte 20 dakika daha pişirin. İşlem sonunda geriye yaklaşık 1 Litre (5-6 su bardağı) istediğimiz özellikte Sabun Cevizi sıvısı elde etmiş oluruz. Daha sonra meyveleri sudan çıkarın ve sıvıyı bir bez veya havlu yardımıyla süzerek başka bir kaba aktarın ve ağzını kapalı bir şekilde muhafaza edin. Sıvıyı dilerseniz hemen kullanabilir ya da dinlenmesi için ertesi güne bırakabilirsiniz. Kaynatılan Sabun Cevizi Meyvelerini hemen atmayınız. Aynı kabuklar ile sıvı elde etme işlemini tekrarlayıp 1 Litre sıvı daha elde edebilirsiniz. Daha sonra işe yaramaz hale gelen (meyveler kahverengiden tamamen sarı renge dönüşünce) kabukları doğada gübre olarak kullanabilirsiniz.

             

Sabun cevizi ile yapılan birkaç yıkama sonunda çamaşır makinenizde daha önceleri deterjan ve yumuşatıcı kullanımı nedeniyle oluşan kötü kokuların da zamanla yok olduğunu göreceksiniz.

Elde ettiğiniz bu sıvı, çamaşırınız için organik deterjan, saçınız için organik şampuan, organik sıvı el sabunu ve daha birçok alanda gönül rahatlığı ile kullanılabileceğiniz kimyasal olmayan tamamen doğal, ekolojik ve organik çok amaçlı temizlik maddesidir.

Bu kategoride ürün bulunamadı.